SOLECKI BUDŻET OBYWATELSKI NA 2026 ROK

Zasady Budżetu Obywatelskiego w gminie Solec Kujawski

Celem SBO jest współdziałanie organów gminy z mieszkańcami w zakresie rozpoznania i realizacji priorytetowych potrzeb mieszkańców gminy poprzez partycypację mieszkańców gminy w procesach decyzyjnych związanych z wydatkowaniem środków publicznych.

W ramach SBO mogą być realizowane wyłącznie projekty, które:

1) stanowią realizację zadań własnych gminy;

2) będą realizowane na nieruchomościach lub w obiektach stanowiących własność gminy lub będących we władaniu gminy;

3)nie są sprzeczne z obowiązującymi dokumentami strategicznymi gminy;

4)są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym na terenie, na którym ma zostać zrealizowany projekt, w przypadku gdy wymóg taki wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa w zakresie realizacji projektu;

5)będą ogólnodostępne dla mieszkańców gminy;

6) są zgodne z zasadą celowości i gospodarności, wyrażoną w zastosowaniu optymalnych środków do osiągnięcia założonych w nim celów, wykorzystania środków w sposób oszczędny i wydajny oraz proporcjonalności nakładów potrzebnych do jego realizacji do planowanych efektów

7) są możliwe do realizacji w ciągu jednego roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem, że jeżeli w trakcie realizacji projektu wystąpią przeszkody prawne, techniczne lub inne, dopuszcza się:

a) wydłużenie realizacji projektu na kolejny rok budżetowy;

b) dostosowanie projektu do zmienionych warunków oraz zmodyfikowanie projektu, w sposób nie prowadzący do całkowitej zmiany zadania objętego projektem na inne nieprzewidziane w projekcie z zastrzeżeniem zachowania powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Projekty w ramach SBO mogą być zgłaszane przez fizyczne osoby pełnoletnie zamieszkałe na terenie gminy.

Wnioskodawca w ramach SBO może zgłosić dowolną liczbę projektów.

  

Wartość zgłoszonego projektu inwestycyjnego nie może być wyższa niż 200.000 zł, a dla projektu nieinwestycyjnego wartość nie może być wyższa niż 10.000 zł.

Projekt musi być zgłoszony na formularzu, którego wzór określa załącznik nr 1 do niniejszej uchwały. Formularz jest dostępny na stronie internetowej gminy www.soleckujawski.pl (zakładka: budżet obywatelski) oraz w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Solcu Kujawskim (parter), ul. 23 Stycznia 7. 

Projekt wymaga poparcia 15 mieszkańców innych niż wnioskodawca. 

Projekty oceniane będą pod względem formalnym i merytorycznym. 

Ocena formalna projektu obejmuje prawidłowość wypełnienia i kompletność formularza, weryfikację uprawnień osoby zgłaszającej projekt do jego zgłoszenia, weryfikację podpisów osób popierających projekt oraz warunki jakie musi spełniać projekt, 

Ocena merytoryczna projektu obejmuje weryfikację projektu w szczególności w zakresie zgodności z prawem, wykonalności technicznej i prawidłowości kalkulacji kosztów realizacji zadania i polega na:

1)zweryfikowaniu, czy projekt jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa;

2)zweryfikowaniu, czy projekt nie stoi w sprzeczności z obowiązującymi programami, strategiami, które Gmina przyjęła oraz realizuje na podstawie i zgodnie z odrębnymi przepisami prawa;

3)analizie szacunkowych kosztów projektu w odniesieniu do zakresu rzeczowego projektu;

4)ocenie projektu pod kątem wykonalności technicznej;

5)ocenie projektu pod kątem zgodności z zasadą celowości i gospodarności, wyrażoną w zastosowaniu optymalnych środków do osiągnięcia założonych w nim celów, wykorzystania środków w sposób oszczędny i wydajny oraz proporcjonalności nakładów potrzebnych do jego realizacji do planowanych efektów

W przypadku stwierdzenia uchybień formalnych, których charakter umożliwia ich usunięcie, Wnioskodawca zostaje wezwany telefonicznie lub/i pocztą elektroniczną do usunięcia braków formalnych w terminie 7 dni pod rygorem niedopuszczenia projektu do dalszej oceny. w ramach usunięcia braków formalnych Wnioskodawca może dokonać uzupełnień i zmian w zgłoszonym projekcie wyłącznie w zakresie niezbędnym do tego, aby projekt spełniał wymogi formalne.

 Tylko projekty spełniające wymogi formalne podlegają ocenie merytorycznej.

 Jeżeli zgłoszony projekt budzi wątpliwości co do oceny merytorycznej. Wnioskodawca zostanie wezwany telefonicznie lub/i pocztą elektroniczną do wyjaśnienia zgłoszonych wątpliwości w terminie 7 dni. W ramach wyjaśnień Wnioskodawca może dokonać uzupełnień i zmian w zgłoszonym projekcie wyłącznie w zakresie niezbędnym do tego, aby projekt był zgodny z prawem, wykonalny technicznie i wskazywał realną wartość realizacji zadania.

Głosowanie odbywa się w formie:

1)elektronicznej - poprzez aplikację mMieszkaniec - moduł mBO.lub przez stronę: https://soleckujawski.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski,

2)papierowej - poprzez osobiste dostarczenie karty do głosowania do Urzędu Miejskiego w Solcu Kujawskim z wykorzystaniem wzorów stanowiących odpowiednio załączniki nr 2 i 3 do uchwały.

Karta do głosowania opublikowana zostanie na stronie internetowej gminy www.soleckujawski.pl (zakładka: budżet obywatelski) oraz na stronie podmiotowej gminy Biuletynu Informacji Publicznej oraz dostępna będzie na stronie https://soleckujawski.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski oraz w aplikacji mMieszkaniec - moduł mBO

Prawo udziału w głosowaniu nad projektami w ramach SBO ma każdy mieszkaniec zamieszkały na terenie gminy, który w dniu rozpoczęcia konsultacji - głosowania nad projektami, ukończył 16 lat.

Głosowanie odbywa się poprzez wybranie jednego projektu inwestycyjnego i jednego projektu nieinwestycyjnego z listy projektów dopuszczonych do głosowania.

Każdy mieszkaniec gminy uprawniony do udziału w głosowaniu może zagłosować tylko raz oddając jeden głos na projekt inwestycyjny i jeden głos na projekt nieinwestycyjny.

W przypadku złożenia przez mieszkańca więcej niż jednej karty do głosowania na wybrane projekty, wszystkie karty złożone przez tego mieszkańca są uznane za nieważne.

Jeżeli dwa lub więcej projektów uzyska taką samą liczbę głosów, o ich kolejności na liście zadecyduje publiczne losowanie.

Do realizacji zostaną zakwalifikowane projekty, które uzyskały największą liczbę głosów (nie mniej niż 150), aż do wyczerpania, podanej przez Burmistrza do publicznej wiadomości, planowanej wysokości środków przeznaczonych na SBO. 

W uzasadnionych przypadkach Burmistrz może dokonać wyboru projektów, których łączna wartość przekracza podaną do publicznej wiadomości wysokość środków przeznaczonych na SBO, nie więcej niż o 10%